Legal Issues, Head-On!

Piramit Şemasının 6 Basit Göstergesi

Piramit Şemasını Tanımak, paranızı sahtekar bir işletmeye veya yatırım dümenine kaptırma riskinizi azaltmada çok önemlidir. Bir şirketle iş yapmaya başlamadan önce kendinize sorabileceğiniz şu 6 basit soruyla bunun meşru bir fırsat mı, yoksa piramit şeması mı olduğuna karar verebilirsiniz:

 

  1. Şirket alanında uzun süredir mi iş yapıyor? Öyleyse iyi bir ünü var mı?
  2. Şirkette görev almış herhangi birini şahsi olarak tanıyor muyum? Tanıyorsam, o kişilerin şirketle ilgili deneyimi nedir?
  3. Riskler potansiyel ödüllerle kıyaslandığında ortaya ne çıkıyor?
  4. Ödeme planının anlaşılması kolay mı?
  5. Şirketin lisansı var mı? Varsa, bu lisans saygın şirketlerden veya kurumlardan mı alınmış?
  6. Şirketin sattığı ürünler varsa, bu ürünler yalnızca üyelik aidatı ödeyen ve başkalarını da işe almaya başlayanlara özel mi?

İşletme Kimliği ve Saygınlığı

Pek çok sahtekar şirket, işledikleri suçlardan ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) kendileriyle ilgili duyum alana kadar kaçabiliyor. Şirket birkaç yıldır faaliyette ise, bu iyiye işaret. Belli başlı çok katlı pazarlama (MLM) şirketleri uzun yıllardır piyasada ve FTC nezdinde itibar sahibi. FTC web sitesindeki sahtekarlık uyarıları bölümünü ziyaret ederek belirli bir şirketi aratabilirsiniz. Örneğin, arama kısmına “Kyäni bir piramit şeması mı” diye yazarsanız hiçbir şey çıkmadığını göreceksiniz. Fakat “herbalife” yazdığınızda, karşınıza onların yakın zamandaki davalarıyla ilgili birkaç makale çıkacak.

 

Şirketin kimlik bilgilerini veya kurduğu ortaklıkları kontrol edebilirsiniz. Bir işletmenin Direct Selling Association veya Better Business Bureau kaydı olması da iyiye işaret. Piramit şemalı MLM şirketleri, genellikle sahtekarlığa ve kapatılmadan önce satış yapmaya ayıracakları zamanı bu tür kurumlara kaydolmakla harcamayacaktır. Doğrudan satış işletmelerini teftiş eden düzenleyici kuruluşlar, sanayi açısından uygun ilke ve düzenlemelere bağlı kaldıklarından emin olmak için işletmeleri düzenli olarak inceleyecektir.

 

Çevrim içi değerlendirmelere bakın ve insanların şirket hakkında neler söylediğine bakın. Dolandırıcılık belirtilerine ya da insanlara kandırma yoluyla imzalatılan belgelere dair herhangi bir gösterge olup olmadığını araştırın. Çevrim içi olarak olumlu değerlendirmelerden ziyade olumsuz değerlendirmeler yazılması daha olası olduğundan belli başlı değerlendirmelere ihtiyatla yaklaşmak önemlidir. Değerlendirme sitelerinin verdiği skor veya puanlar yerine gerçek müşteri veya dağıtımcıların söylediklerine dikkat edin. Ya da şirketle çalışan ve fikrine güvendiğiniz birini tanıyorsanız onlara deneyimlerini ve bunların olumlu olup olmadığını sorun.

Risk ve Ödül

Bazı şirketlerin bünyesine katılmak için önemli miktarda yatırım gerekebilir. Diğerleri ise herhangi bir ön ödeme veya üyelik ücreti talep etmez. Dersinize çalışın ve ilk yatırım ile diğer masrafların buna değip değmeyeceğine karar verin. Cevabına ihtiyaç duyduğunuz soruları sorun ve bütün cevapları alana kadar hiçbir şey için söz vermeyin.

 

Şirkete katılmış insanların elde ettiği ortalama gelire bağlı olarak kazancınızın ne kadar olabileceği konusunu araştırın. MLM şirketleri, dağıtımcılarının yüzde kaçının komisyon aldığı ve elde edilen ortalama komisyon hakkında halka karşı şeffaf olmak amacıyla web sitelerinde gelir ifşa belgesi yayınlamak durumundadır. Gerçekçi beklentiler içine girin, zira gerçek hayatta işe yarayan herhangi bir “hızlıca zengin olma” şeması yok.

Piramit Şeması Olduğunu Düşünüyorsanız

6 sorunun cevabını da verdiyseniz ve ortada bir Piramit Şeması olduğundan şüpheleniyorsanız, size sunulan o şirket ya da yatırım fırsatı olan şeyden uzak durun. Piramit şeması gibi görünen bir şirketin içindeyseniz, paranızı stratejik olarak geri çekmek ve çok geç olmadan şirketten çıkmak akıllıca olabilir. Buna ek olarak da ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile iletişime geçerek onları da muhtemel bir dolandırıcılık faaliyetine karşı uyarın.

Admin

View more posts from this author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *